Owoce liofilizowane, czyli wszystko co musisz o nich wiedzieć

Owoce liofilizowane, czyli wszystko co musisz o nich wiedzieć

Owoce liofilizowane obecnie znane są jako owoce suszone wśród wielu konsumentów. Niewiele osób jednak wie, że są to dwa zupełnie różne produkty, a określanie ich ”suszonymi” jest bardzo dużym uproszczeniem. 

Czym się różnią owoce suszone od liofilizowanych?

Proces liofilizacji to proces suszenia sublimacyjnego, uważany za najbardziej zachowawczy. Polega on na usunięciu wody z produktu, który jest zamrożony poprzez sublimację lodu – oznacza to, że lód przechodzi bezpośrednio w parę wodną, z pominięciem stanu ciekłego.

Gdzie można kupić owoce liofilizowane?

Owoce liofilizowane dziś można już kupić w większych sklepach spożywczych oraz sklepach z tak zwaną zdrową żywnością. Największy wybór jednak wciąż oferują swoim klientom sklepy i platformy internetowe. Znajdziemy tam w asortymencie bowiem nie tylko liofilizowane truskawki, maliny czy jagody, ale i również bardziej egzotyczne owoce jak mango, smoczy owoc czy ananas. 

Jak używać owoców liofilizowanych?

Owoce liofilizowane, ten i wiele innych produktów wysokiej jakości w sklepie internetowym można używać do wszystkiego, a ich zastosowanie zależy od naszej wyobraźni. Świetnie sprawdzą się jako dekoracja wszelkiego rodzaju ciast czy deserów, ale i ciekawie urozmaicą również poranne śniadania na słodko czy podwieczorki takie jak musli z jogurtem, owsianki czy koktajle smoothie. Dodanie tych owoców ich czy do samego ciasta, czy też jako dodatek w formie posypki idealnie sprawdzi się również przy naleśnikach, czy plackach. 

Czy owoce liofilizowane są zdrowe?

Owszem. Nie tracą one żadnych walorów odżywczych podczas procesu suszenia ze stanu zmrożonego. Zawierają więc całą masę składników odżywczych i witamin, są naturalne i co ważniejsze pozbawione kompletnie ulepszaczy smaku, słodzików czy innych niezdrowych substancji konserwujących. Warto tu podkreślić dla osób, które nie miały jeszcze styczności z tym produktem, że owoce te w odróżnieniu od tych tradycyjnych suszonych są bardzo chrupkie. Osoby z wrażliwymi zębami powinny mieć to na uwadzę przy zakupie.